Vierasseurakuntien vihittyjen luetteloihin merkityt lemiläiset miehet

Sulhanen merkittiin sen seurakunnan vihittyjen luetteloon, josta morsian oli kotoisin.

 

Vihittyjen leimaveroluettelot Savitaipaleen ja Luumäen seurakunnissa: 
Vuosi 1737 nide 8816 sivu 1490 Savitaipale (pv. 16.1.1738 Joh: Carmelin) 
Saira Bonde sonen Erich Berthelsson ifr. Clemis 1 16 

 

Vuosi 1744 nide 9962 sivu 795 Savitaipale (pv. 10.3.1745 Pet: Heintzius) 
Clemis Capel Bonden Joseph Thomasson Härä med Maria Christerdr. 1 16 

 

Vuosi 1748 nide 100015 sivu 637 Savitaipale (pv. 31.3.1749) 
Clemis Capel Bonden Johan Jöransson med Piga Anna Thomasdotter 16 
Luumäki s. 643 (pv. 7.1.1749) 
Anders Josephson ifrån Klemis af Punkain med Maria Jöransdotter Lusula

 

Vuosi 1749 nide 10028 sivu 687 (pv. 30.4.1750) 
Clemis Capel Inhyses karl Carl Mattson med Pigan Elin Mattsdr. 24 
Clemis Capel Dreng Jöran Mattson med Maria Michelsdr 24 

 

Vuosi 1751 nide 10052b Savitaipale sivu 883 (pv. 3.3.1752) 
Clemis Capel Bonden Carl Matsson med Pigan Regina Mattsdotter 16 
Clemis Capel Bonden Jacob Thomasson med Pigan Margetha Hendrichsdr 16 

 

Vuosi 1752 nide 10064 sivu 849 (pv. 12.2.1753) 
ifrån Clemis Bonden Jöran Esaiasson med Piga Kirstin Mattsdr 16

 

Vihittyjen luettelot:
		Antrea
16.04.1922	kauppa-apulainen Wäinö Eliaanpoika Korttinen Ahtialasta
		Aina Ada Augustintytär Reipas, konduktöörin tytär Antrean asemalta
 
		Johannes
10.10.1909	talollisen poika Adam Adaminpoika Olkkonen Sutelasta, s. 1886
		työmiehen tytär Ida Maria Aaprahamintytär Wanhanen Uuras n:o 1, s. 1891
 
		Jääski (1681-1850)
01.11.1782	Johannes Ahlqvist, kappalainen
		nuori neiti Christina Langell, pappila
21.05.1899	kiertokoulunopettaja David Kohonen Kaamaniemeltä
		talollisen tytär Anna Lydia Norppa, Rouhiala n:o 6
23.06.1901	talollisen poika Antti Kohonen Kaamaniemeltä, s. 1871
		torpparin tytär Wilhelmiina Lindqvist Sunilasta, s. 1883
 
		Koivisto
04.01.1891	talollisen poika Jonas Eliaanpoika Tapanainen
		talollisen tytär Regina Simontytär Kottonen. Kaipiala n:o 2
 
		Lappee (1744-1884)
09.11.1746	Paavo Laurinpoika
		Margeta Heikintytär Nyrhi
07.12.1746	Simon Antinpoika Huttu
		Maria Antintytär Hilpa
18.10.1747	Matti Heikinpoika Kuukanniemi (Kuukka)
		Brita Heikintytär Suogreijus
14.12.1752	Martti Antinpoika Kuukanniemestä (Kuukka)
		Valpuri Heikintytär Kuukka
20.12.1758	Matti Ollinpoika Wärdöstä
		Maria Bertilintytär Tiainen
16.12.1767	Olli Mikonpoika Hietamies
		Valpuri Matintytär Reijus
07.12.1774	Juho Erikinpoika
		Maria Heikintytär Pelkkoin Wainikkalasta
21.12.1774	Carl Yrjönpoika Parkkonen
		Valpuri Yrjöntytär Lasoin
01.01.1775	Yrjö Matinpoika, Olkkonen
		Valpuri Martintytär Turckila
18.12.1776	talollisen poika Matti Ollinpoika Pesari
		Agneta Bertilintytär
06.10.1784	renki Christer Simonpoika, Karna
		talollisen tytär Anna Christerintytär, Karna
22.05.1793	talollinen, leski Carl Yrjönpoika Parkkonen
		talollisen tytär Maria Tuomaantytär Hölsä
13.02.1794	talollisen poika Tuomas Juhonpoika Uski
		talollisen tytär Hedvig Carlintytär Kourula
26.12.1794	talollisen poika Mikko Tuomaanpoika Parkkonen
		talollisen tytär Margareta Heikintytär Pesu
17.07.1799	talollisen poika Elias Yrjönpoika
		talollisen leski Valpuri Antintytär Hatara
26.12.1800	talollisen poika Elias Antinpoika Skinnari
		palvelustyttö Gertrud Matintytär Woinsalmi
15.12.1801	talollisen poika David Esaianpoika Lensu
		talollisen leski Maria Yrjöntytär Suninen
29.05.1804	talollisen poika Mikko Matinpoika Muukka
		talollisen tytär Elisabeth Mikontytär, Waris Lafvoin
26.12.1805	talollisen poika Yrjö Juhonpoika Kuukka
		talollisen tytär Anna Zachariaantytär Huinus
03.06.1807	talollisen poika David Juhonpoika, Kuukanniemi (Kuukka)
		talollisen tytär Eva Juhontytär, SuurHaikala
17.10.1813	talollisen poika Antti Antinpoika, Skinnari
		talollisen tytär Catharina Esaiantytär Stockm.
06.01.1822	talollisen poika Antti Juhonpoika Korpela
     		talollisen tytär Johanna Adamintytär, Wilkjärvi, Häkämies
26.05.1822	talollisen poika Gabriel Yrjönpoika Korpela
		talollisen tytär Maria Eliaantytär, Hurtamaa, Teitto
21.12.1823	talollinen Tuomas Esaianpoika Nuppola
		talollisen tytär Christina Jacobintytär, Nyrhilä, Nyrhi
19.04.1824	talollisen poika Gabriel Davidinpoika Koukku
		talollisen tytär Valpuri Abrahamintytär, Rapattila, Taskula
19.12.1824	talollisen poika Matti Adaminpoika Napari
		talollisen tytär Anna Matintytär, Turkkilan kylä
      1825	talollisen poika Tuomas Narttu, Ruomi
		talollisen leski Eva Antintytär, Karhusjärvi, Porvari
      1827	talollisen poika Adam Joonaanpoika Muhli
		talollisen tytär Maria Paulintytär, Kärkelä, Kärki
26.05.1828	talollisen poika Heikki Eliaanpoika Parkkonen
		talollisen leski Agneta Paulintytär, Nyrhilä, Nyrhi
15.06.1829	talollisen poika Jonas Tuomaanpoika Korpela
		talollisen tytär Helena Adamintytär, Lavola, Waris
27.12.1835	talollisen poika Gabriel Heikinpoika Karhu
		talollisen leski Johanna Adamintytär,Wilkjärvi, Häkämies
15.12.1839	talollisen poika Abraham Abrahaminpoika, Kärmeniemi, Pekkanen
		talollisen tytär Anna Juhontytär, Mäkelästä
20.04.1840	talollisen poika Paavo Abelinpoika Kohonen, Kaamanniemestä
		talollisen tytär Anna Esaiantytär Haikala, SuurHaikala
22.10.1843	räätälin poika Juho Rokka
		talollisen tytär Regina Matintytär, Lavola Waris
      1844	talollisen poika Jonas Eliaanpoika Taipale
		talollisen tytär Johanna Adamintytär, Hurtanmaa, Suoreijus
23.05.1847	talollisen poika Aron Davidinpoika Remunen, Merenlax
		talollisen tytär Eva Matintytär Skrätäri, Iitiä
03.12.1854	pitäjän räätäli Adam Mooseksenpoika Nupponen 
		talollisen tytär Agneta Jaakobintytär Leino Ruttoisista n:o 3
24.06.1855	torpparin poika Jonas Joonaanpoika Hietamies
		talollisen tytär Maria Davidintytär Waris, Lavola n:o 2
19.12.1858	itsellisen poika Adam Heikinpoika Poikulain
		talollisen tytär Helena Mikontytär Kärki, Kärkelä n:o 4
12.11.1859	talollisen poika Pekka Eliaanpoika Räipiö
		talollisen tytär Elisabeth Eliaant Horppu, Korkeila
26.12.1860	talollisen poika David Jeremiaanpoika Punkka
		talollisen tytär Beatha Salomonitytär Waris Lavolasta
28.03.1864	itsellinen Elias Mooseksenpoika Nupponen
		talollisen tytär Valborg Tuomaantytär Lyydikäin Lyydikkälästä
21.03.1868	talollisen poika Antti Adaminpoika Koukku
		talollisen tytär Maria Mikontytär Teitto, Hurtamaa n:o 4
31.10.1868	torpparin poika Johan Gabrielinpoika Pesari
		talollisen leski Valborg Salomonintytär Noro, Hurtamaa n:o 4
17.06.1877	torpparin poika Adam Eliaanpoika Kaijansinkko Suontakaisesta
		talollisen tytär Helena Antintytär Laukko Wilkjärveltä
06.12.1877	talollisen poika Gabriel Gabrielinpoika Korpela
		palveluspiika Greta Katriina Kosunen Lauritsalasta
17.11.1878	torpparin poika David Heikinpoika Kaipiain
		palvelustyttö Brita Ruotsinen Saimaan kanavalta
09.02.1879	torpparin poika Mikko Davidinpoika Kuitto
		talollisen tytär Maria Tuomaantytär Sokura 
		Tapavainolasta
10.07.1881	talonpoika David Davidinpoika Lairi (Loiri?)
		talontytär Maria Heikintytär Hilppa Nyrhilästä
28.01.1883	läksiäisen poika Antti Eliaanpoika Heikkinen
		talonpojan tytär Helena Joonaantytär Saikko Hurtamaan kylästä
02.06.1884	torpparin poika Adam Eliaanpoika Remunen Merenlahden kylästä
		läksiäisen tytär Eva Antintytär Kinnunen Laihialan kylästä
 
		Luumäki (1766-1885)
28.12.1769	pitäjänsuutari Matti Juhonpoika
		palvelustyttö Carin Eskelintytär, Toickala
04.04.1776	renki David Juhonpoika
		leski Margetha Jacobintytär, Toickala Pöttrij.
05.06.1777	torpparin poika Berndt Juhonpoika, kirkonkylästä
		torpparin tytär Valpuri Ericintytär, Toickala Pöttrij.
19.12.1781	leski Paavo Yrjönpoika, Pöllölä
		talollisen tytär Valpuri Esaiantytär, Mendula
21.10.1789	renki Adam Heikinpoika, Jukasen talosta
		talollisen tytär Maria Ericintytär, Taukanniemi
28.05.1794	talollinen Esaias Heikinpoika, Uiminniemi
		talollisen tytär Beata Ericintytär, Taukaniemi
21.12.1802	renki Elias Matinpoika, Sairalta
		palvelustyttö Elisabeth Yrjöntytär, Siropä, Karvain
26.12.1819	talollisen poika Adam Pekanpoika Kiiski, Keskisenpää
		torpparin tytär Maria Heikintytär, Haimila Lallu
23.04.1821	renki Anders Simonpoika Salenius, kirkonkylästä
		talollisen tytär Valpuri Yrjöntytär, Wiuhkola Tynys
11.04.1825	renki Antti Salomoninpoika, Ruomista
		torpparin tytär Valpuri Adamintytär, Muuraisniemen torpasta
22.04.1829	talollisen poika David Abrahaminpoika, Suomalainen
		talollisen tytär Helena Yrjöntytär, Metsola Tahvola
31.05.1832	talollisen poika Elias Heikinpoika Saira
		talollisen tytär Anna Matintytär Juntola
21.04.1833	talollisen poika Abraham Eliaanpoika, Uiminniemi
		talollisen tytär Anna Liisa Abrahamintytär, Keskis, Rämä
16.04.1838	talollisen poika, leski Israel Joonaanpoika Torvi, Torviniemi
		torpparin tytär Valpuri Simontytär Mändula
01.04.1839	talollisen poika Matti Adaminpoika Narttu
		talollisen tytär Carin Mikontytär Askola
08.06.1840	talollisen poika Pekka Mikonpoika Suonia, Suonian kylästä
		talollisen tytär Philipina Tuomaantytär, Sarvilax
25.05.1845	talollisen poika Matti Pekanpoika Okko
		torpparin tytär Lena Adamintytär, Anjala Prest. Bohl.
29.06.1845	talollisen poika Alexander Jacobinpoika
		talollisen tytär Anna Lena Erikintytär, Askola
01.06.1846	talollisen poika David Eliaanpoika
		talollisen tytär Valpuri Matintytär, Sarvilaks
25.05.1847	talollisen poika Adam Joonaanpoika
		itsellisen tytär Liisa Antintytär, Suomies Metiäin
24.06.1848	talollisen poika Abel Davidinpoika Hietamies
		talollisen tytär Maja Lena Juhontytär Husu
24.05.1851	talollisen poika Emanuel Matinpoika Saira
		talollisen tytär Anna Leena Philipintytär Riihimies, Jurvala
13.09.1851	talollisen poika Adam Adaminpoika Turku, Huttulasta
		talollisen tytär Leena Antintytär Riihimies, Jurvala
09.06.1851	haudankaivaja Adam Joonaanpoika Rasonius
		talollisen tytär Philippina Salomonintytär Hautamies, Tuntola
16.04.1852	talollisen poika Salomon Eliaanpoika Huttunen, Huttulasta
		talollisen tytär Greta Juhontytär Husu, Husula
04.04.1858	talollinen Antti Antinpoika Jukanen
		talollisen tytär Anna Liisa Fredrikintytär Riihimies, Muldiala
28.05.1860	torpparin poika Elias Antinpoika Näivä
		talollisen tytär Maja Lena Juhontytär Karvonen, Siiropää
23.06.1872	talollisen poika Jonas Matinpoika Saira
		Uiminniemen kylästä
		palveluspiika Helena Matintytär Hermunen Suoanttilasta
14.04.1873	talollisen poika Abraham Abrahaminpoika Sinkko
		Sutelan kylästä
		palveluspiika Liisa Heikintytär Hevossaari Marttilan kylästä
17.05.1874	talollisen poika Matti Eliaanpoika Tuuliainen
		Kaamaniemen kylästä
		torpparin tytär Helena Filipintytär Wehkajärvi
		Anjalan kylästä
19.03.1875	talollisen poika Matti Matinpoika Saira Uiminniemen kylästä
		talollisen vävyn leski Juliana Jaakobintytär Karvonen Säropää n:o 2
 
		Muolaa
28.07.1907	kansakoulunopettaja Evert Eliaanpoika Korttinen s. 1883
		kansakoulunopettaja Helena Impi Flinkman s. 1883
 
		Puumala (1708-1885)
06.04.1809	Johan Gabriel Lundan, kirkkoherra
		Catharina Melin
18.09.1881	David Adaminpoika Sinkko, Sutela n:o 3
		piika Edla Maria Häggström, Kirkonkylä n:o 3
 
		Pyhtää (1702-1860)
28.12.1855	talollisen poika Elias Antinpoika Sinkko
		talollisen tytär Maria Matintytär, Hirvikoski, Yrjölä		 
04.05.1857	talollisen poika Matti Ahonen
		talollisen tytär Maria Erikintytär, Hirvikoski, Kottila
 
		Pyhäjärvi
24.06.1886	kansakoulunopettaja Gabriel Kouvo s. 1858
		Katrina Veijalainen s. 1867
		
		Sippola (1843-1883)
23.04.1849  	torpparin poika David Antinpoika Rahkonen
		talollisen tytär Elisabeth Christina Heikintytär, Hirvela, Kuittu
 
		Sortavala
02.08.1874	talollisen poika Antti Antinpoika Metso Metsolan kylästä
		itsellisnainen Anna Ollintytär Tikka Rautalaksista
 
		Säkkijärvi (1737-1853)
00.00.1819	Gabriel Tuomaanpoika
		Eeva Eliaantytär, Sirkjärvi, Hovi
 
		Taipalsaari (1747-1886) 
30.11.1747	Yrjö Matinpoika Tapanainen		
		Anna Abrahamintytär
06.12.1758	Elias Matinpoika Tapanainen
		Maria Pekantytär Kutilainen
22.05.1765	Matti Antinpoika Koifvunen
		Maria Heikintytär Hendunen
20.05.1767	Matti Bertilinpoika Ingi
		Anna Mikontytär Viskari
23.05.1776	David Juhonpoika Kuukaniemi (Kuukka)
		Maria Juhontytär Kähö
26.12.1776	Antti Juhonpoika Juvola
		Anna Pekantytär
05.11.1777	Bertil Juhonpoika Olckola (Olkkonen)
		Margareta Juhontytär
20.11.1777	Matti Antinpoika Parkkonen
		Maria Antintytär
05.04.1781	Antti Mikonpoika Remunen, talollinen Heikkilän kylästä
		Anna Philipintytär, Merenlax, Talcka
26.12.1782	Yrjö Jacobinpoika Huttunen, talollinen, leski
		Catharina Mikontytär, Peldois, Halinen
06.01.1783	Matti Yrjönpoika Jukanen, mylläri pappilan myllyltä
		Regina Juhontytär, kirkonkylä Nygård
26.12.1783	Erik Erikinpoika Flinck, itsellinen, leski, Sutelansalmi
		Maria Paavontytär Suppain, Peldois, Suppain
26.12.1785	Elias Joosepinpoika Skinnari, Ithiästä
		Carin Juhontytär Jänis, Merenlahdesta
17.05.1787	David Simonpoika Junnonen, talollinen, leski
		Eva Antintytär Kähö, Merenlahdesta
08.08.1787	Antti Antinpoika Juvonen, talollinen, leski Juvolasta
		Margaretha Bertilintytär Hofvi, leski Witsaisista
26.12.1787	Elias Carlinpoika Himmi, talollinen Vainikkalasta
		Sophia Matintytär Salacka, Haikolanrandasta
26.12.1788	Matti Heikinpoika Ruohia, talollinen Huttulasta
		Maria Antintytär Wiro, Haikolanrandasta
26.12.1789	Matti Christerinpoika Kiiski, talollinen Keskisenpäästä
		Margaretha Matintytär Uckoin, Witsaisista
13.05.1790	Pekka Tuomaanpoika Kiiski, talollinen Keskisenpäästä
		Maria Davidintytär Heickoin, Kurenlax
03.11.1790	Antti Antinpoika Kuukka, mylläri Kuukan myllyltä
		Christina Juhontytär Nickin, Merenlahdesta
10.03.1791	Adam Simonpoika Wärdö, talollinen Wärdölästä
		Maria Ericintytär, pappilasta
02.06.1791	Adam Carlinpoika Koukku, talollinen, leski Mikkolasta
		Anna Matintytär Pysing, Jauhialasta
28.12.1791	Yrjö Jaakonpoika Huttunen, talollinen, leski Huttulasta
		Carin Adamintytär Hertuain, Saarenpäästä
03.04.1793	Antti Erikinpoika Kiesi Parkoin, talollinen Parkkolan kylästä
		Margaretha Matintytär Telckä, Kurenlax
13.06.1793	David Antinpoika Kuukka, talollinen Kuukanniemestä
		Susanna Antintytär Illukka, Illukansaaresta
25.05.1797	Juho Pekanpoika Kujansuu, talollinen Keskisenpäästä
		Carin Laurintytär Caana, Merenlax, Kähö
26.12.1798	Antti Heikinpoika Ruohia, talollinen, leski Huttulasta
		Carin Christerintytär Julka, Sackola Julkan torppa
28.05.1800	Jacob Antinpoika Uski, talollinen Vainikkalasta
		Anna Yrjöntytär Laepainkando, Illukansaaresta
13.05.1801	Adam Juhonpoika Uski, talollinen Vainikkalasta
		Hedvig Davidintytär Kähö, Merenlahdesta
06.04.1803	Heikki Davidinpoika Nikuin, renki Uiminniemestä
		Maria Axelintytär Ingi, leski, Niemis Ingi
29.05.1803	Jonas Adaminpoika Olkkonen, Sutelasta
		Anna Antintytär Illukka, Illukansaari
13.06.1804	Juho Antinpoika Metso, torppari Metsolasta
		Maria Juhontytär Uckoin, Witsaisista
13.06.1804	Esaias Esaianpoika Olkkonen, talollinen Sutelasta
		Eva Eliaantytär Rickoin, Rikkolasta
10.04.1805	Heikki Antinpoika Mikkola, talollinen, leski Mikkolasta
		Anna Elisabeth Pekantytär, pappilasta
29.05.1805	David Mikonpoika Olkkonen, talollinen Sutelasta
		Maria Eliaantytär Rikkonen Haikkaanlahdesta
20.10.1807	Jeremias Yrjönpoika Kaijansinkko Suonkylästä
		Maria Pekantytär Wiro, Haikolanranda
05.11.1807	Adam Mårtenson Holmsten, kirkkovahti Lemin kirkonkylästä
		Maria Elisabeth Carlintytär Homan, kirkonkylän Telkästä
26.12.1807	Aron Matinpoika Tapanainen, Hyvärilästä
		Anna Heikintytär Ukkoin, Witsaisista
29.03.1809	Gabriel Martinpoika Wärdö, talollinen, leski Hyvärilästä
		Karin Gabrielintytär Talka, Merenlahdesta
22.05.1820	Joonas Matinpoika, talollinen Suonkylästä
		Maria Mikontytär, talollisen tytär Pönnilästä
22.05.1820	Adam Jacobinpoika Turku, talollisen poika Huttulasta
		Maria Adamintytär Nickilä, talollisen tytär Merenlahdesta
23.04.1821	Antti Yrjönpoika Kangasmäki, Wainikkalasta
		Maria Mikontytär Telkä, talollisen tytär Kurenlahdesta
11.06.1821	Antti Antinpoika Turiainen, talollisen poika Wainikkalasta
		Catharina Juhontytär Kähö, talollisen tytär Merenlahdesta
11.04.1825	Elias Berndtsson, renki
		Anna Maria Davidintytär Kurenniemi, talollisen tytär Kurenniemestä
26.05.1828	Gabriel Simonpoika, talollisen poika
		Anna Juhontytär Illukka, talollisen tytär Illukansaaresta
26.05.1828	Adam Eliaanpoika Himmi, talollisen poika Himmilästä
		Brita Juhontytär Kurenniemi, talollisen tytär
01.11.1829	David Matinpoika Rasonius, haudankaivaja
		Eva Eliaantytär Talka, talollisen tytär Merenlahdesta
22.05.1831	Jonas Davidinpoika Turiainen, talollisen poika, leski Wainikkalasta
		Maria Juhontytär Tickala, Kannus
22.05.1831	Abraham Eliaanpoika Parkkonen, talollisen poika Ithiästä
		Maria Jeremiaantytär Kähö, talollisen tytär Merenlahdesta
13.05.1832	Antti Martinpoika, talollisen poika Wainikkalasta
		Maria Mikontytär Illukka, Wainikkalasta
20.05.1839	Jonas Gabrielinpoika Kuukka, talollisen poika
		Maria Juhontytär Ojansuu, talollisen tytär Merenlahdesta
05.06.1842	Gabriel Davidinpoika Kiiha, talollisen poika
		Anna Maria Antintytär Kilkin, talollisen leski, Hertuala
28.05.1849	Matti Adaminpoika Salmi, talollisen poika
		Anna Mikontytär Juntuin, talollisen tytär Juntulasta
03.06.1849	Adam Adaminpoika Palola, renki
		Eva Juhontytär Ollikain, torpparin tytär, Solkkis
14.04.1850	Elias Jeremiaanpoika Luukas, pitäjän räätäli
		Agneta Joosefintytär Wiskari, talollisen tytär Wiskarilasta
20.05.1850	Elias Abrahaminpoika Olkkonen, talollisen poika
		Anna Liisa Joonaantytär Wento, talollisen tytär Haikanlahdesta
20.05.1850	Adam Esaianpoika Okko, talollisen poika
		Anna Juhontytär Wento, itsellisen tytär Illukansaaresta
22.06.1856	Gabriel Eliaanpoika Kurki
		Eva Adamintytär Kivistö, Kurhila
18.05.1862	David Mikkola, torpparin poika
		Eva Illukka, talollisen tytär Wainikkalasta
10.04.1864	Jonas Junnonen, talollisen poika
		Anna Kaisa Mattila, talollisen tytär Peltoisista
17.04.1865	Adam Asikainen, renki
		Anna Lisa Illukka, talollisen leski Illukansaaresta
25.06.1865	Gabriel Wärtö, talollisen poika
		Anna Illukka, talollisen tytär Illukansaaresta
01.07.1866	Gabriel Kangasmäki, talollisen poika
		Maria Tikka, talollisen tytär Solkisista
01.06.1868	Antti Turku, talollisen poika
		Greta Penttinen, talollisen tytär kirkonkylästä
05.04.1875	David Klemi, maakauppias
		Anna Lind, talollisen tytär kirkonkylästä
22.04.1877	Moses Saira, yhtiömies Sairalasta
		Eva Rikkonen, talollisen tytär Kilkinsaaresta
09.02.1879	Elias Wainikka, itsellinen Wainikkalasta
		Maria Ojansuu, talollisen tytär Merenlahdesta
29.03.1880	Matti Pukki, itsellinen Hyvärilästä
		Eva Kirvesniemi, talollisen tytär Kirvesniemen kylästä
27.02.1881	Antti Poikulain, talollisen poika Uiminniemen kylästä
		Maria Autio, talollisen tytär Witsaisin kylästä
03.04.1881	Adam Peuhkuri, torpparin poika Sairalan kylästä
		Eva Kähö, talollisen tytär Merenlahden kylästä
06.06.1881	Elias Kuukka, talollisen poika Kuukanniemen kylästä
		Maria Kuukka, torpparin tytär Merenlahden kylästä
14.04.1884	Abel Taavetinpoika Hyväri, talollisen poika Hyvärilän kylästä
		Maria adamintytär Rasonius, talollisen tytär Merenlahdesta
11.04.1886	Gabriel Taavetinpoika Turku, torpparin poika Huttulan kylästä
		Anna Antintytär Taalikainen, läksiäisen tytär
		Solkiista
 
		Valkeala (1706-1850)                     
29.05.1819  	renki Heikki Esaianpoika, Lavola      
		talollisen leski Maria Matintytär, Hyry, Topo		
26.12.1826	torpparin poika Matti Davidinpoika, Uiminniemi
		Eeva Matintytär, Tuohikotti, Lanta
 
		Viipurin maaseurakunta
15.04.1895	läksiäinen Elias Hjerppe
		läksiäisen leski Hedwig Pihlakoski
 
		Viipurin tuomiokirkkoseurakunta
28.04.1861	torppari Mikko Pesari
		piika Anne Mäkeläin
18.08.1889	loisen poika David Wärtö
		ompelija Saara Gustava Huuskonen
06.10.1901	tarkka-ampuja Matti Talka, s. 1876
		Maria Lovisa Sallinen, s. 1878
04.11.1906	talollinen Adam Junnonen, s. 1876
		palvelija Olga Maria Salonen